Jak zachować porządek w pokoju dziecka?

Wyrobienie w dziecku nawyku utrzymania porządku to ciężką praca. Jednak z naszą pomocą z pewnością nauczymy pociechę, jak dbać o swój pokoju i gdzie odkładać poszczególne zabawki. Sprzątanie nie powinno kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wspólne sprzątnie, połączone z zabawą może przynieść pozytywne skutki. Pamiętajmy, jednak aby nie wyręczać naszych dzieci.

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów jak skutecznie zadbać o porządek w pokoju Twojego dziecka!

  1. Zastosowanie pudełek

Doskonałym pomysłem jest zastosowanie pudełek, które możesz poukładać na regale. Jeżeli określimy, do którego pudełka chowamy puzzle, a do którego klocki, dziecko z łatwością to zapamięta i samo je tam odłoży. Każde z nich możesz oznaczyć odpowiednią naklejką/napisem, dzięki temu od razu będzie wiadomo co jest w nich przechowywane.

2. Kufer na zabawki

Mimo posiadania swojego pokoju dzieci często bawią się w innych pomieszczeniach– kuchni, czy salonie. Dlatego też warto posiadać kufer, który możemy postawić w wybranym przez nas miejscu. Dzięki temu będziemy mogli szybko schować zabawki, które dzieci rozniosły po mieszkaniu.

3. Łatwy dostęp do zabawek

Pamiętajmy, aby ułatwić dziecku dbanie o porządek w pokoju. W związku z tym powinniśmy postarać się, aby półki, szuflady i schowki były w zasięgu rąk malucha. Dzięki temu będzie mógł z nich swobodnie korzystać, sięgać po nie a następnie odkładać na wyznaczone miejsce. Na wyższych półkach możemy układać zabawki oraz przedmioty, które są rzadziej używane przez nasze dziecko.

4. Określenia miejsca zabawek

Warto od początku ustalić miejsce dla przechowywania określonych przedmiotów. Dzięki temu maluch łatwiej zapamięta gdzie ma odłożyć książkę, a gdzie grę planszową. Możesz do tego wykorzystać kufry, worki na zabawki, plastikowe oraz drewniane pudełka. Ułatwieniem będzie także wydzielenie stref: zabawy, snu i nauki. Pomoże nam to zachować porządek i harmonię.

5. Segregacja niepotrzebnych przedmiotów

Pamiętajmy, aby nie zagracać pokoju dziecka. Powinny się w nim znaleźć przedmioty, które faktycznie są używane przez naszą pociechę. Od razu pozbywajmy się zepsutych zabawek oraz za małych już ubrań.

Przedmioty,  które nie są już używane możemy oddać innym dzieciom lub schować do pojemnika i umieścić je na strych lub w piwnicy. W okresie letnim wynieśmy zimowe ciuchy, pozostawiając jedynie aktualnie noszoną odzież.