Aranżacja pokoju dziecięcego

Meble niemowlęce – jakie meble warto kupić do pokoju niemowlaka?

Urządzanie pokoju niemowlaka zazwyczaj odbywa się jeszcze na etapie, kiedy maluszka nie ma na świecie. Zadanie jest nieco ułatwione, jeśli znana jest płeć dziecka, wówczas można dopasować chociażby kolorystykę mebli dla niemowląt, do tego co może się maluchowi spodobać. Wiele modeli mebli dla noworodka będzie można wykorzystać w późniejszym etapie życia dziecka. Czym więc kierować się przy wyborze mebelków niemowlęcych? Jak urządzić pokój noworodka?
Meble niemowlęce – jak wybrać?

Mebelki dla niemowląt to pierwsze elementy wyposażenia pokoju, z którymi zetknie się ten mały człowiek. Należy więc wybrać takie modele, które zagwarantują dziecku maksymalne bezpieczeństwo. Meble do pokoju noworodka powinny być wykonane z najlepszych materiałów i ze szczególną starannością. Nie ma mowy o ostrych kantach, wystających elementach, czy pojawiających się drzazgach. Meble muszą też być stabilne, by maluch nie przewrócił ich, kiedy będzie na etapie stawiania pierwszych kroków i chwytania wszystkiego, co wpadnie mu w ręce. Warto więc zwrócić uwagę na to, by wybierane meble do pokoju niemowlaka były solidne i odpowiednio zabezpieczone. Warto szukać takich modeli, które będą posiadały certyfikaty świadczące o spełnieniu europejskich standardów i norm bezpieczeństwa.

Jakie jeszcze powinny być w pokoju niemowlaka meble? Przede wszystkim praktyczne, zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Początkowo meble służą właśnie tym, którzy sprawują nad dzieckiem opiekę. Warto więc sięgać po takie modele, które zapewnią nam funkcjonalność i wygodę, na przykład podczas przewijania dziecka, karmienia lub usypiania. Pomocne w tym są meble z regulowaną wysokością, ale i pojemnymi szufladami, w których można schować niezbędne akcesoria i kosmetyki.

Coraz więcej producentów mebli dziecięcych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Pojawiają się zestawy mebli niemowlęcych, które rosną razem z dziećmi. Dzięki temu nie trzeba kupować nowych szafek, a nawet łóżeczka, kiedy dziecko wyrośnie już z etapu niemowlęcego. W sprzedaży są bowiem modele, które dzięki regulowanej wysokości lub innym praktycznym rozwiązaniom, mogą być używane przez małe dzieci, wystarczy je tylko dostosować do wieku i potrzeb.

Urządzając pokój dla dziecka na pewno nie można kierować się ceną. Tanie meble dla niemowlaka mogą nie zapewniać maluchowi maksymalnego bezpieczeństwa. Warto więc przeglądać ofertę producentów mebli, którzy dokładają wszelkich starań, by ich szafki, łóżeczka i komody były funkcjonalne, wytrzymałe, ale i solidne. Lepiej zrezygnować z tanich mebli dla dzieci na rzeczy ich bezpieczeństwa i komfortu.


Jakie meble są niezbędne w pokoju niemowlęcym?

W zestawie mebli dla dzieci najważniejsze jest łóżeczko. Warto na wstępie zastanowić się, czy łóżeczko ma posłużyć maluchowi, kiedy będzie już bardziej samodzielne, jakie wymiary mebelka będą odpowiednie do danego metrażu, czy model ma mieć wyjmowane szczebelki, z czego powinien być wykonany itp. To kluczowe kwestie, które warto wziąć pod uwagę poszukując łóżeczka niemowlęcego.

Łóżeczka najczęściej mają wymiary 120 cm x 60 cm lub 140 cm x 70 cm. Jeśli chcemy, by maluch dłużej korzystał z łóżeczka, lepiej wybrać mebel o większych rozmiarach, szczególnie jeśli będzie można dostosować go do wieku dziecka i po czasie zmienić w tapczanik.

W sprzedaży są również łóżeczka wielofunkcyjne, które są praktyczne dla rodziców. Mają one wbudowane dodatkowe szuflady na akcesoria i kosmetyki, niektóre mogą mieć nawet przewijak.

Wybierając łóżeczko należy zwrócić uwagę na jakość wykonania i to, czy mebel posiada wspomniane certyfikaty, świadczące o bezpieczeństwie. Łóżeczko powinno być pomalowane ekologicznymi farbami i lakierami, nie mogą one odpryskiwać, mebel nie może mieć ostrych krawędzi ani wystających drzazg. Istotna jest również odległość między szczebelkami, zapewniająca maluchowi bezpieczeństwo.

Wśród mebelków dla noworodka niezbędna jest również komoda, w której będzie można schować ubranka, pieluszki i inne niezbędne rzeczy. Mebel ten powinien być solidny i stabilny, by nie chwiał się podczas korzystania z niego. Popularne są również komody z przewijakami, na których można dziecko przebrać lub zmienić mu pieluszkę. Wśród mebli do pokoju niemowlęcego przydatny będzie również wygodny fotel do karmienia malucha.

W zestawach mebli dla dzieci można znaleźć więcej elementów. Często jest to szafa, która służyć będzie przez wiele lat, półki, szafki, a nawet biurka. Wielu rodziców decyduje się na zakup kompletu mebli, które będą rosły razem z dzieckiem, ale też wszystkie elementy takiego kompletu będą w jednej kolorystyce i w jednym stylu.


Meble do pokoju niemowlaka w zestawie czy osobno?

Rodzice mają możliwość kupowania elementów wyposażenia osobno lub zdecydowania się na komplet mebli niemowlęcych. To drugie rozwiązanie znajduje obecnie więcej zwolenników, nie tylko ze względu na wygodę i krótszy czas poszukiwań mebli, ale i z powodu estetyki. Decydując się na komplet mebli dla noworodka można mieć pewność, że będą one do siebie pasowały. Zazwyczaj są to meble modułowe, a więc można zestawiać je ze sobą w dowolny sposób. W każdej chwili można też dokupić dodatkowe szafki czy komody, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zestaw mebli dla niemowlaka będzie wówczas dopasowany do aranżacji całego pokoju, żaden z elementów nie będzie się wyróżniał.