Meble w stylu klasycznym – jak  rozpoznać?

Meble w stylu klasycznym w ofercie sklepu internetowego ATB Meble skierowane są do osób ceniących tradycję, funkcjonalność i wygodę. Klasyczne wnętrza od wielu lat cieszą się sporą popularnością zarówno wśród dekoratorów wnętrz, jak i użytkowników. Wynika to z atrakcyjności stylu, przez co zainteresowanie nim nie słabnie, przykuwając ciągle uwagę. Czym charakteryzuje się ten sposób aranżowania wnętrz oraz jak urządzić wnętrze zgodne z jego założeniami?

Uniwersalność rozwiązań w klasycznym stylu wystroju wnętrz

Styl klasyczny jest stylem ponadczasowym, w którym liczą się uniwersalne rozwiązania. Urządzając wnętrza, sięgaj po sprawdzone elementy dekoracyjne zapewniające elegancję oraz wygodę i funkcjonalność. Liczy się tu przede wszystkim dobry smak oraz zapewnienie dobrego samopoczucia użytkowników. Ważnym elementem stylu jest jego ponadczasowość. Cechy te funkcjonują od wieków, tworząc niebagatelne podstawy aranżacji klasycznych, które urządzane są współcześnie.

Styl klasyczny a jego pochodzenie

Początki stylu klasycznego sięgają bardzo odległych czasów. Nawiązuje on bowiem do aranżacji, które swoje początki mają w czasach starożytnego Rzymu i Grecji. Właśnie z tamtego okresu zaczerpnięto bardzo wiele wzorców i motywów, z charakterystycznym motywem meandrującym, kamieniem do wykończenia podłóg, typowo biało-czarną szachownicą, czy liśćmi akantu, które wykorzystywane są do dekorowania wnętrz.

Na cechy charakterystyczne dla tego stylu wpływ miał ponadto klasycyzm, stosowany przede wszystkim w dekorowaniu okien przy pomocy tkanin, tapet, czy w doborze obić meblowych. Widać tu ponadto wyraźne nawiązania do scenek rodzajowych pochodzących ze wsi francuskich toile de Jouy. To jednak nie koniec inspiracji, które sięgają dalej. Można zauważyć mnóstwo odniesień do stylu dworkowego, który ma swoje korzenie w wystroju dworków szlacheckich, czy do XIX wiecznego biedermeier, czyli mieszczańskiego stylu o charakterystycznych meblach z giętego drewna. To nie jedyne dekoracje, jakie są charakterystyczne dla tego stylu, a które stanowią inspirację dla stylu klasycznego. Widoczne są tu fascynacje jasnymi tkaninami oraz motywami kwiatowymi.

Warto podkreślić, iż za klasyczny uznaje się dziś między innymi styl angielski z jego ciemnymi meblami, głównie biurkami i bibliotekami, a także z materiałami obiciowymi oraz charakterystycznymi tapetami w zielonych oraz bordowych kolorach. Za klasyczny uznaje się także styl eklektyczny pochodzący z XIX wieku, który wyrasta z prób łączenia klasycyzmu z gotyckimi oraz orientalnymi inspiracjami.

Cechy uniwersalne klasycznego stylu

Cechy wspólne stylu klasycznego w przypadku wszystkich jego inspiracji i odmian to prostota oraz harmonia, a także umiar, klasyczne proporcje i powaga. Jedną z bardzo istotnych zasad jest zasada symetrii, która zakłada stosowanie takich samych rozwiązań, czyli przykładowo ustawienie dwóch elementów wyposażenia symetrycznie do siebie, czy dwóch mebli. Ważnym elementem jest również powiązanie ze sobą wszystkich elementów komponujących dane wnętrze, tak aby aranżacja prezentowała się spójnie i harmonijnie.

W praktyce oznacza to, że jeśli wnętrze jest zaprojektowane na planie koła, wówczas też należy powtarzać motyw ten jako przewodni na innych elementach wnętrza, to jest suficie, w zaokrąglonych kształtach mebli, na podłodze etc. Koniecznie dobierzcie też klasyczne rozwiązania kolorystyczne, czyli stonowane i utrzymane w kolorach takich jak brązy, beże, szarości, czy kremy. Dopuszczalne są również zieleń, bordo, odcienie niebieskiego, a także złote i srebrne akcenty.

Jakich materiałów użyć do aranżacji wnętrza w stylu klasycznym?

Szukając materiałów, które nadają się do wnętrz klasycznych, stawiać trzeba na naturę. Oznacza to, że dla osiągnięcia odpowiednich efektów, które w pełni odpowiadać będą założeniom stylu, wybór powinien paść na materiały naturalnego i szlachetnego pochodzenia, takiego jak choćby orzech, mahoń, tek, dąb, klon, czy czereśnia, a także kamień, granit i marmur. Drewna idealnie sprawdzą się do posadzek i kasetonów, na blaty kuchenne i meble. Z kolei granit i kamień świetnie sprawdza się na ściany, posadzki, a także blaty, oprawy kominków. Bardzo dobrym rozwiązaniem są ponadto jedwabne dywany oraz dywany wełniane o wysokiej jakości, czy elementy skórzane i wykonane z metali szlachetnych oraz ze skóry.