Meble w stylu skandynawskim to modne wnętrze w funkcjonalnej odsłonie

Styl skandynawski jest jednym z najmodniejszych i najbardziej lubianych sposobów urządzania wnętrz. Ze względu na to, że jest on bardzo niejednorodny i ciągle ewoluuje, można spotkać się z wieloma odmianami, które sprawiają, że wnętrza nabierają oryginalnego charakteru. Dziś możemy wyróżnić między innymi odmiany stylu skandynawskiego: folkową, gustawiańską, scandi chic, czy dark nordic. Niezależnie od odmiany, zawsze prezentuje się on szykownie i niepowtarzalnie we wnętrzu.

Cechy typowe dla stylu skandynawskiego

Klasyczne wydanie stylu skandynawskiego bazuje na naturalnych materiałach, które używane są do aranżowania wnętrz. Ponadto charakterystyczne są dla niego kolory natury. Dlatego najczęściej we wnętrzach skandynawskich znajdziemy drewno w ciepłych odmianach, połączone z białymi elementami oraz akcentami szarości i czerni. To sprawdzony oraz bardzo dobrze odbierany zestaw, choć coraz częściej we wnętrzach tego typu pojawiają się elementy złote, dzięki którym skandynawskie domy zyskują nie tylko oryginalny, ale przede wszystkim elegancki charakter.

Styl skandynawski w odmianie gustawiańskiej

Odmiana gustawiańska stylu skandynawskiego to hołd złożony klasyce oraz tradycji. Zamiłowanie do tych elementów widoczne jest w meblach oraz detalach, jakie pojawiają się przy aranżowaniu wnętrz. Meble wybierane do stylu gustawiańskiego są z reguły cięższe, niż w przypadku innych odmian, jednak mają one w sobie charakterystyczną dla stylu skandynawskiego lekkość, dzięki wyborowi jasnych kolorów do aranżacji. Bardzo dobrze wypadną one szczególnie na tle białych ścian oraz jasnych parkietów w otoczeniu dodatków wykonanych z materiałów naturalnych o neutralnych kolorach. Styl ten z powodzeniem łączyć można także z elementami charakterystycznymi dla shabby chic oraz dla stylu prowansalskiego.

Styl skandynawski w odmianie folkowej

Wersja folk to propozycja, której przyjrzeć powinny się wszystkie osoby ceniące swojskie klimaty. Charakterystycznymi elementami są tu prostota oraz naturalne materiały. Urządzając wnętrze postaw na rękodzieło. Mile widziane elementy DIY, które mogą być dostępne w wielu kolorach oraz wzorach, dzięki czemu ta odmiana stylu skandynawskiego prezentuje się najbardziej barwnie, wesoło i kolorowo. Co może znaleźć się w tego typu wnętrzach? Plecione dywaniki, ozdoby filcowe, ozdobne figurki typu rzeźbione drewniane ptaszki, koniki etc., lampiony z drewna, i wiele jeszcze innych etno elementów zdobniczych. Połącz tego rodzaju dodatki z wnętrzem urządzonym w stylu skandynawskim, a z pewnością Twój dom prezentować będzie się pięknie i niepowtarzalnie.

Styl skandynawski odmiana dark nordic

Wnętrza skandynawskie, które z lubością wprowadzają ciemne elementy zdobnicze, to odmiana dark nordic. Ciemnych elementów używa się jednak z dużą ostrożnością i wyważeniem. Przeważnie wprowadza się je jako jeden, mocniejszy akcent na ścianie salonu, czy sypialni. Popularnymi kolorami są ty butelkowa i szmaragdowa zieleń, antracyt, granat oraz kobalt. Jest to kolorystyka, która mocno odznacza się na tle jasnego, skandynawskiego wzornictwa. Coraz częściej kolorystyka tego typu pojawia się i w meblach, jednak dobrze jest stawiać przede wszystkim na typowe, jasne skandynawskie meble, które są charakterystycznym elementem tego stylu.

Styl skandynawski odmiana new nordic

W przeciwieństwie do dark nordic ta odmiana stawia wyłącznie na jasną, szczególnie białą kolorystykę. Wybierz do wnętrza białe ściany, białe posadzki oraz bielone lub malowane na biało elementy zdobnicze, jasne meble, a także jasne dodatki typu plecione dywany, poduszki etc. Stosuj we wnętrzach naturalne materiały, a uda Ci się stworzyć piękne ponadczasowe wnętrze w stylu skandynawskim i w odmianie new nordic.

Czym charakteryzuje się odmiana scandi chic?

Scandi chic to jedna z nowszych odmian stylu skandynawskiego. Charakterystyczne elementy dla tej wersji są użyte kolory złota, żółcienie, a także wprowadzenie elementów miedzianych i mosiężnych. Mile widziane ponadto są pudrowy róż oraz błękit, a prawdziwym hitem stały się szklane klosze. W tej odmianie nie może zabraknąć ponadto czerni oraz antracytu, które są równoważone białym kolorem. Ważnym i popularnym dodatkiem są ponadto miękkie i puszyste skóry, które mogą ozdabiać sofy lub podłogę.