Wpływ technologii na rozwój dziecka

W dzisiejszych czasach technologia stała się integralną częścią życia człowieka, nie jesteśmy w stanie przed nią uciec. Jest zauważalna w wielu sferach naszego życia.

Istnieje kilka stanowisk co do wpływu technologii na dzieci i ich rozwój.  Oczywiście, może ona także oddziaływać negatywnie. Naszym zadaniem jako rodzic, jest rozwijanie pozytywnych relacji między technologią, a dzieckiem. Odpowiednie zachowania i utrzymanie określonych zasad pozwoli na zrównoważony rozwój Twojej pociechy.

Szukasz mebli do pokoju dziecka?

Sprawdź ofertę sklepu internetowego polskiego producenta ATB Meble. W sklepie znajdziesz komody, szafy, biurka, łóżka młodzieżowe i dziecięce, a także akcesoria, którymi uzupełnisz wystrój wnętrza.

W celu zachowania równowagi warto stosować poniższe zasady:

Ustawianie limitów czasowych

Badania wykazały, że im częściej dziecko korzysta z technologii, tym słabsze są jego umiejętności krytycznego myślenia. Pozwól korzystać z komputera, smartfona czy tableta, ale pamiętaj, aby przestrzegać czasu spędzanego w wirtualnym świecie – wyznaczaj limity.

Nadzór rodzicielski nad dzieckiem

Zawsze miej oko i nie pozwól dziecku korzystać z żadnego urządzenia bez Twojej zgody i nadzoru. Dzieci mogą być narażone na wiele rzeczy, których nie powinny w tym wieku widzieć, a które mogą mieć długoterminowy, negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne.

Jeśli chcą wykorzystać Internet do spotkań towarzyskich, zachęcaj ich do ćwiczenia umiejętności społecznych bez technologii. Nieważna jest lokalizacja, czy okoliczności, ale powinna to być interakcja twarzą w twarz.

Świeć przykładem

Dzieci uczą się naśladując, a nie słuchając. Oszczędnie korzystaj ze smartfona, komputera czy tableta przy dziecku, aby mogło nauczyć się, że jest to tylko alternatywny sposób spędzania wolnego czasu. Jesteś dla nich wzorem do naśladowania, więc zachęcaj do dobrych nawyków, włączając je najpierw do swojego życia.

Technologia może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem- zadbaj, aby była tym pierwszym dla Twojego dziecka. Zastosuj się do powyższych rad i naucz swoją pociechę jak zachować umiar w korzystaniu ze współczesnych technologii.

Urządzasz pokój dziecięcy? Sprawdź sklep internetowy polskiego producenta ATB Meble