Jak zaprojektować pokój dziecięcy?

Każdy rodzic pragnie dla swojej pociechy wszystkiego, co najlepsze. Dlatego staramy się robić, co w naszej mocy, aby je uszczęśliwić. Pokój dziecka to bezpieczna przestrzeń, w której dorastają — ucząc się i bawiąc. Poniższe wskazówki sprawią, iż będzie to funkcjonalna, dostosowana do potrzeb malucha strefa.

 Dekoracje ścienne do pokoju dziecięcego

Charakter pokoju nadadzą dekoracje ścienne. Możesz tutaj zastosować ozdobne tapety lub naklejki w motywy zwierzęce, zawierające ulubione postacie z bajek czy też delikatniejsze — kwiatowe. Jednak pamiętaj, aby nie przesadzać ze zbyt wieloma jaskrawymi kolorami, które mogą rozpraszać malucha.

Naklejki na ścianę sprawdzą się jako dekoracja do pokoju dziecięcego
Na zdjęciu widać także łóżko z szufladą na pościel — kliknij, by zobaczyć je w sklepie ATBMeble.pl

Pomyśl o samodzielnym zaprojektowaniu, bądź nawet pomalowaniu niektórych ścian oraz ich dekoracji. Dzięki temu nadasz pomieszczeniu indywidualny charakter. Możesz także umieścić malowidła swojej pociechy w ramkach, a następnie wyeksponować je na ścianie.

Zobacz naklejki na ścianę do pokoju dziecięcego w sklepie online ATBMeble.pl >

Jak najlepiej wykorzystać meble do pokoju dziecięcego?

Meble odgrywają najważniejszą rolę w pokoju. Muszą być funkcjonale, aby pomieścić obszerną garderobę oraz wszelkie skarby Twojej pociechy.  Pamiętajmy, aby zestaw mebli był nie tylko piękny, ale również praktyczny i pakowny.

Oto kilka wskazówek, jak najlepiej wykorzystać meble w pokoju dziecka:

Szukając mebli do pokoju dziecięcego, staraj się wybierać jak najbardziej funkcjonale rozwiązania. Przykładem może być przewijak z możliwością przebudowy na biurko lub komodę, łóżko z szufladą na pościel, pufy oraz kufry, w których możesz przechowywać zabawki oraz inne skarby pociechy, czy też łóżeczko z opcją zmiany na tapczanik.

Wybierz szafki nocne z szufladami, aby uzyskać jeszcze więcej miejsca do przechowywania. (tutaj znajdziesz takie szafki nocne z szufladą do pokoju dziecięcego od ATB Meble >)

Aby zapanować nad porządkiem w pokoju, użyj kufrów, drewnianych lub papierowych pojemników. Dzięki temu z łatwością pozbędziesz się codziennego nieładu.

Meble dziecięce w zestawach od polskiego producenta ATB Meble, znajdziesz je w sklepie online atbmeble.pl
Meble dziecięce w zestawach od polskiego producenta ATB Meble, znajdziesz je w sklepie online atbmeble.pl: na zdjęciu widać zestaw Betula (kliknij, by go zobaczyć w sklepie) oraz meble z zestawu Classic (kliknij, by przejść do zestawu w sklepie)

Wybierz szafy z półkami zamiast z miejscem na wieszaki.

Zwróć uwagę na oświetlenie, jest ono bardzo ważnym elementem pokoju. Dzięki zastosowaniu kilku źródeł światła każda część pokoju będzie odpowiednio oświetlona. Oprócz światła górnego istotne jest także światło boczne, które będzie towarzyszyć maluchowi w nauce i zabawie. Nie obędzie się także bez lampki nocnej oraz biurkowej. (tutaj znajdziesz oświetlenie do pokoju dziecięcego)

Wybierz poduszkę, która zapewnia idealne ułożenie pleców oraz szyi. Dzięki temu kręgosłup Twojego dziecka będzie się prawidłowo rozwijał.

Zaplanuj strefy w pokoju

Warto podzielić pokój na strefę: nauki, zabawy oraz snu. Pozwali to na szybsze porządkowanie przedmiotów oraz ułatwi wydzielenie czasu w ciągu dnia na poszczególne czynności. Dzięki podziałowi na strefy dziecku będzie łatwiej skupić się na odrabianiu lekcji, czy też zasnąć. Strefy z łatwością możemy wydzielić dzięki zastosowaniu dywanu, parawanu oraz innych mebli.

Meble dziecięce kolekcji Yeti, zestaw mebli dziecięcych od ATB Meble
Meble dziecięce kolekcji Yeti, zestaw mebli dziecięcych od ATB Meble (kliknij, by zobaczyć je w sklepie)

W kąciku do nauki umieść biurko z wygodnym krzesłem. Istotne jest także, aby znalazło się ono w pobliżu naturalnego światła. Możesz zastosować tutaj rozmaite organizery oraz tablicę, na której dziecko będzie mogło zapisywać oraz naklejać swoje notatki. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w tej strefie roślin. Zielony kolor uspokaja i daje poczucie relaksu oczom.

Dzieci potrzebują kreatywnej i intelektualnej stymulacji. Dlatego powinniśmy stworzyć im przestrzeń, w której będą mogły wzmocnić swoje zdolności twórcze i intelektualne. Zaprojektujmy dla nich kącik zabaw. Zadbajmy tutaj o  odpowiednią organizację przestrzeni. Zastosujmy regały, pudła, kosze, które pomogą zachować w pokoju ład i porządek. Dla najmłodszych wybierzmy stabilne regały z niskimi półkami, do których maluch będzie miało swobodny dostęp. Dla starszego dziecka wybierzmy funkcjonalne, zamykane komody.

Strefa odpoczynku nie powinna znajdować się bezpośrednio pod oknem lub naprzeciwko drzwi wejściowych. W związku z tym powinniśmy przemyśleć, która część pokoju będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem. Strefa ta powinna ułatwiać odpoczynek, dlatego też nie powinna posiadać wielu przedmiotów. Ogranicz ilość ozdób i zabawek oraz wybierz jednolite kolory, które nie będą rozpraszać Twojej pociechy.

Urządzasz pokój dziecięcy? Sprawdź sklep internetowy polskiego producenta ATB Meble