Wielkanocne zabawy z dziećmi

Wielkanoc to czas porządków, wypieków, a także szykowania świątecznych ozdób. Warto włączyć dzieci w przygotowania, wyznaczając im odpowiednie zadania. Pomoc w kuchni oraz robienie własnoręcznie dekoracji sprawi maluchom wiele frajdy. Poniżej przedstawiamy Wam kilka pomysłów na wspólne spędzenie czasu w tym wyjątkowym okresie.

Wspólny czas w kuchni

Przygotowywanie wielkanocnych potraw może być dla dzieci doskonałą rozrywką, dlatego też warto zaprosić nasze pociechy do pomocy. Będzie to dla nich niezwykła lekcja gastronomii. Dzieci są bardzo chętne do współpracy, gotowanie sprawia im wiele frajdy. Wystarczy, że pozwolimy im na przygotowanie własnych kompozycji przypraw, mieszanie czy podanie odpowiednich składników. Dzieci z chęcią smakują, to co udało im się samemu przygotować, może być to doskonałe rozwiązanie dla niejadków. Warto również połączyć gotowanie z nauką, opowiadając o poszczególnych potrawach i produktach, pozwalając na odmierzanie składników. Przygotowując wspólnie wielkanocne  potrawy dzieci mogą pochwalić się swoją  kreatywnością. Dekorowanie babeczek, czy  też mazurka sprawi im wiele radości.  Możecie do tego wykorzystać kolorowe  groszki, perełki, posypki, orzechy, suszone  owoce. Podczas wspólnego gotowania  musimy pamiętać o bezpieczeństwie,    warto wytłumaczyć dziecku, aby nie    podchodziło do gorącego palnika, nie  dotykało patelni i garnków oraz nie sięgało po ostre noże.

Malowanie pisanek to wielkanocna tradycja, jednocześnie może być to doskonała rozrywka dla najmłodszych. Własnoręcznie przygotowane jajko będzie napawało dumą i będzie je można ułożyć w honorowym miejscu w koszyku ze święconką.

Sposobów na udekorowanie pisanek jest bardzo wiele, możecie tutaj puścić wodze wyobraźni i pochwalić się swoją kreatywnością. Najprostszym sposobem jest użycie pędzelka i farb, jajka możemy ozdobić wiążąc na nich kokardkę z kolorowych wstążek, owijając je serwetkami z wielkanocnym wzorem czy też stemplując. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na ciekawe dekoracje. Do ozdabiania jajek możemy wykorzystać barwniki spożywcze lub naturalne, otrzymamy je z: liści cebuli, soku buraka, liści czerwonej kapusty czy kory dębu.

 1. efekt koronki, sposób ten jest bardzo prosty. Jajko należy obwiązać serwetką lub kawałkiem firanki. Następnie zanurzamy je w barwniku. Gotowe! Dzięki temu uzyskamy piękną pisankę. Możecie eksperymentować z wielkością haftu oraz wzorami materiału.
 2. kolejną propozycja jest wykorzystanie liści i kwiatów. Będziemy potrzebować rajstop lub pończoch oraz listów roślin. Do jajka przykładamy liść, następnie umieszczamy je w rajstopach, zawiązujemy gumką recepturką lub sznurkiem i zanurzamy w barwniku. Nasza pisanka jest już gotowa!
 3. Wasze pociechy mogą przygotować również jajka przypominające zwierzątka. Zrobienie zajączka, kurczaczka czy też owieczki jest bardzo proste. Będą do tego potrzebne: guziki, flamastry, papier, piórka, małe pomponiki.

Własnoręcznie ozdobione jajka będą wyglądać bardzo oryginalnie w wielkanocnym koszyczku. Proces ich przygotowania dostarczy dziecku wiele radości, a gotowe jajka maluchy będą z dumą prezentować!

Poszukiwanie skarbów

Ciekawą wielkanocną zabawą jest poszukiwanie skarbów, które zostawił dla dzieci zajączek. Tradycja ta przybyła do Polski z Niemiec i staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Zgodnie z tym w Niedzielę Wielkanocną zajączek rozdaje prezenty, mogą to być słodycze, czy też drobne upominki. Niespodzianki mogą zostać ukryte w domu, ogrodzie, wszystko zależy od Waszej wyobraźni!  Zabawa ta może stanowić doskonała atrakcję dla Twojej pociechy i sprawi jej wiele radości.

Zazwyczaj rozrywka ta opiera się na naprowadzaniu do prezentu używając słów: zimno/ciepło. Jednak możemy ją nieco urozmaicić wprowadzając zagadki zapisane na kartkach. Dzięki temu dziecko uruchomi swoją wyobraźnię. Jest to doskonały pretekst do nauki poprzez zabawę.

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów w jaki sposób możemy przeprowadzić poszukiwanie skarbów:

 1. Starajmy się schować prezenty w miejscach, które nie są łatwo zauważalne.
 2. Na kartkach możemy zapisać różne zagadki, które będą prowadzić do kolejnych podpowiedzi.
 3. Pierwszą podpowiedź możemy wręczyć dziecku osobiście bądź przekazać mu słowną instrukcję.
 4. Starajmy się nie zapisywać oczywistych podpowiedzi, niech nasze pociechy uruchomią swoją wyobraźnię, niech zagadki zmuszają do myślenia. Przedstawiamy kilka propozycji:

Wszyscy do mnie zaglądają, co o wygląd schludny dbają. LUSTERKO

Kiedy w nim kipi woda, gwiżdże jak lokomotywa. CZAJNIK

Cienki, gruby, w linie, w kratki. Można w nim pisać lub rysować kwiatki. ZESZYT

Magiczny, biały proszek. Z niego ciasto i chleb śliczny! Czy razowa, czy też biała, do pieczenia doskonała. MĄKA

Śpiewa, mówi i gra, każdy w domu je ma. RADIO

Czeka w Twej łazience, w kostce albo w płynie. Posmaruj nim ręce, a brud zaraz zginie. MYDŁO

Do suchej nitki moknie nieraz, gdy po kąpieli nim się wycierasz. RĘCZNIK

       5.  Postaraj się przygotować minimum 10 zagadek, dzięki temu zabawa będzie trwała dłużej i zapewni dziecku więcej zabawy.

Udanych poszukiwań!

Wielkanocna girlanda

Przygotowanie girlandy to idealny pomysł na wspólne spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Kolorowanie oraz zdobienie szablonów sprawi najmłodszym wiele radości, dorośli mogą pomagać w ich wycinaniu. Tak przygotowana ozdoba będzie cieszyć Wasze oczy na długo.

Do zrobienia girlandy będziemy potrzebować:

 1. szablony do wycinania
 2. kolorowy papier
 3. sznurek/wstążka
 4. nożyczki
 5. klej
 6. dziurkacz
 7. waciki kosmetyczne
 8. naklejki, brokat, perełki
 9. mazaki, kredki, flamastry

Pierwszym krokiem jest przygotowanie szablonu, możemy go wydrukować lub narysować samodzielnie.

Następnie wycinamy kształty z szablonu, mogą to być zajączki, jajka wielkanocne, kurczaczki, owieczka.

Nasze wycięte już wzory zdobimy. Wszystko zależy od Waszych upodobań i wyobraźni. Zajączkom możemy dorobić puszyste ogonki za pomocą bawełnianego waciku, do kurczaczków przyklejmy ozdobne pióra.

Do zawieszenia girlandy niezbędny będzie sznurek bądź wstążka. Należy wymierzyć odpowiednią długość, tak aby wszystkie przygotowane ozdoby z łatwością się zmieściły. Za pomocą dziurkacza robimy w kształtach dziurki na sznurek. Możemy je także przymocować za pomocą taśmy klejącej.

Nasza girlanda jest gotowa do przymocowania, możemy nią ozdobić ścianę lub zawiesić w oknie.

Wazon DIY

 Pierwszą propozycją jest przyozdobienie plastikowej lub szklanej butelki plasteliną. Nasz wazon może być kolorowy jak tęcza, bądź utrzymany w stonowanych kolorach. Z plasteliny wyklejamy wiosenną łąkę z kwiatami, pisanki, kurczaczki czy też zajączka. Do zdobienia warto użyć produktów spożywczych takich jak: nasiona, makaron, ziarna.

Kolejną opcją jest użycie bibuły, po obklejeniu nią naszego wazonu możemy przejść do dekorowania. Z papieru czy też skrawków materiału wycinamy pożądany kształt. Następnie za pomocą kleju przyklejamy go do przygotowanej wcześniej powierzchni. Nasz wazon możemy również obwiązać jutowym sznurkiem lub kolorową wstążką.

Aby przygotować wielkanocnego zajączka pomaluj wazon lub słoik biała farbą. Z papieru wycinamy łapki, oczy oraz nosek, do stworzenia wąsów używamy kawałków sznurka. Przygotowane elementy przyklejamy do podstawy za pomocą kleju. Możemy również użyć bawełnianego wacika do stworzenia ogonka naszego zajączka.

Urządzasz pokój dziecięcy? Sprawdź sklep internetowy polskiego producenta ATB Meble