Łóżeczko niemowlęce, jakie wybrać? Czym powinniśmy się kierować?

Łóżeczko niemowlęce, jakie wybrać? Czym powinniśmy się kierować?

Łóżeczko niemowlęce to jeden z najważniejszych elementów pokoju dziecka. W pierwszych miesiącach życia nasza pociecha zdecydowaną większość czasu w ciągu swojej doby spędza na spaniu. Kupując odpowiednie meble dziecięce, często kierujemy się tylko naszymi wymogami estetycznymi. Jednak najistotniejsze jest, aby łóżeczko było bezpieczne dla naszego dziecka oraz charakteryzowało się funkcjonalnością.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając łóżeczko do pokoju niemowlaka.  Dobrym rozwiązaniem jest wybór mebla, który będzie rósł razem z naszą pociechą, będzie posiadał regulowaną wysokość materaca oraz możliwość wyjmowania szczebelków. Warto również zwrócić uwagę na ustawienie łóżeczka. Nie powinno znajdować się w pobliżu okna, grzejnika oraz urządzeń elektrycznych.

Łóżeczko niemowlęce, z jakich materiałów jest wykonane?

Bezpieczne i wytrzymałe meble dziecięce od ATB Meble

Istotnym elementem są materiały, z jakich zostało wykonane łóżeczko. W drewnianych meblach nie powinno być drzazg, wystających śrubek lub innych elementów, które mogą być niebezpieczne dla naszej pociechy.  Wszystkie krawędzie powinny być odpowiednio wykończone i zabezpieczone. Warto także sprawdzić jakie farby zostały wykorzystane do pomalowania łóżeczka. W późniejszym czasie nasze maluchy są bardzo aktywne, skaczą, bawią się, mogą próbować siłować się ze szczebelkami. Dlatego ważne jest, aby mebel był wytrzymały.  Drewniane łóżeczka idealnie się tutaj sprawdzą. Istotne jest także rozstawienie szczebelków. Nie może być on zbyt szeroki, gdyż dziecko może tam przez przypadek włożyć główkę.

Łóżeczko niemowlęce, jaki rozmiar wybrać?

Wybór łóżeczka z regulowaną wysokością materaca i możliwością wyjmowania szczebelków sprawi, że nie będziemy musieli inwestować w kolejne meble, kiedy maluszek wyrośnie z dotychczasowego. Dzięki temu łóżeczko będzie rosło wraz z naszą pociechą. Podejmując decyzję o wyborze rozmiaru łóżeczka, warto zwrócić uwagę na wielkość pokoju oraz miejsce, w jakim będzie ono stało.

Do wyboru mamy łóżeczka o wymiarach 120×60 oraz 140×70. Pierwsze z nich będziemy mogli wykorzystywać do drugich/trzecich urodzin dziecka. Kiedy dziecko podrośnie, istnieje możliwość obniżenia materaca i wyciągnięcia szczebelków. W ten sposób dziecko będzie mogło swobodnie wychodzić.  Łóżeczko o wymiarach 140×70 posiada możliwość przerobienia na tapczanik, w związku z tym mebel posłuży dziecku nawet do siódmego roku życia.  Możemy zamontować także barierkę  zabezpieczającą, dzięki czemu mamy pewność, że nasza pociecha będzie bezpieczna i nie spadnie z łóżka.

Łóżeczko niemowlęce, jakie wybrać? Czym powinniśmy się kierować?
Łóżeczko dziecięce od polskiego producenta ATB Meble

Łóżeczko niemowlęce z szufladami, praktyczne i oszczędza miejsce

W ofercie możemy znaleźć także łóżeczka niemowlęce z opcją szuflady. Często są one wbudowane, w części jest to opcjonalna funkcja.  Dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania, zwiększając funkcjonalność mebla. Szuflada doskonale nadaje się do przetrzymywania pościeli, ubrań czy też pieluch malucha. Przydatne jest to zwłaszcza w małych pokojach, gdzie powierzchni do przechowywania jest mniej.

Funkcjonalność to jedna z najważniejszych cech, którą powinno spełniać łóżeczko. W związku z tym istotne jest, by posiadało stopnie regulacji wysokości materaca. Łóżeczka najczęściej posiadają 2 bądź 3-stopniowy system regulacji wysokości. Najwyższy poziom przeznaczony jest dla niemowląt do 4-6 miesiąca życia. Jest to duże udogodnienie dla rodziców, gdyż nie trzeba się nadmiernie schylać, by sięgnąć po malucha. Kiedy dziecko rośnie, zaczyna siadać, podnosić się należy obniżyć poziom materaca ze względu na jego bezpieczeństwo.

Łóżeczko niemowlęce z opcją przebudowy na tapczanik

Łóżeczko dziecięce z opcją przebudowy na tapczanik, polski producent ATB Meble

Idealnym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego jest łóżeczko dla niemowląt z możliwością przebudowy na tapczanik. Dzięki temu mebel rośnie razem z naszą pociechą. Początkowo łóżeczko dziecięce posiada pionowe szczebelki, a wysokość spodu od materaca można regulować – dzięki temu rodzice nie muszą nadmiernie schylać się, aby wyciągnąć niemowlę. Gdy zacznie ono rosnąć, spód wystarczy obniżyć, aby zapobiegać wspinaniu się na barierkę. Tego typu łóżka dziecięce można też w prosty i szybko sposób zamienić w tapczanik. Wyróżniamy łóżeczka dla niemowląt, przy których zmieniamy rozmiar oraz takie, ze ściąganymi bocznymi barierkami. Dziecko może wówczas swobodnie wychodzić z łóżka.

Istotny jest fakt, iż aranżacja w pokoju naszego dziecka zostaje utrzymana, bez większych dodatkowych nakładów pieniężnych. W ten sposób oszczędzamy czas na wybór nowych mebli, a co najważniejsze także pieniądze.

Łóżeczko niemowlęce znajdziesz w ofercie sklepu online polskiego producenta ATB Meble:

Akcesoria do łóżeczka dla niemowlaka

Zestaw mebli niemowlęcych Tipi posiada łóżeczko niemowlęce
Łóżeczko niemowlęce z zestawu mebli Tipi oraz kołyska dla dziecka z zestawu Basic

Urządzając łóżeczko dla naszej pociechy, powinniśmy pamiętać, aby unikać nagromadzenia przedmiotów. Nadmierna ilość pluszaków, tekstyliów ogranicza cyrkulację, może być siedliskiem   roztoczy oraz stwarza zagrożenie podduszenia. Na początku dobrym rozwiązaniem będzie   umieszczenie karuzeli nad łóżeczkiem. Grająca pozytywka uspakaja naszą pociechę oraz pomaga   zasnąć. Możemy tuta również zastosować szumiące misie.

 Ważnym elementem wyposażenia łóżeczka jest pościel oraz prześcieradło. Unikajmy syntetycznych tkanin. Zadbajmy, aby komplet był wykonany z naturalnych materiałów,   niepodrażniających delikatnej skóry niemowlaka. Dobrym wyborem będzie prześcieradło z gumką,   dzięki temu materiał nie będzie się przesuwał.  Pamiętajmy, także, aby rozmiar pasował idealnie do   rozmiarów łóżeczka. Kołderka nie powinna być za duża, unikajmy również ozdobników takich jak:   wstążeczki, może to zagrażać bezpieczeństwu naszego dziecka.

Materac do łóżeczka dla niemowlaka, jaki wybrać?

W pierwszych miesiącach życia niemowlę najwięcej czasu spędza w łóżeczku, w związku z tym powinniśmy zadbać o prawidłowy sen oraz komfort naszej pociechy wybierając odpowiedni materac.

Wybór materaca to bardzo ważny etap, będzie on stanowić oparcie dla kręgosłupa naszego dziecka. Dlatego też powinien być elastyczny oraz dopasowywać się do pozycji malucha. Ważny jest także, aby posiadał właściwości antyalergiczne oraz „oddychał”. Odpowiedni będzie materac lateksowy, który jest przewiewny. Wykonanie z odpowiedniego materiału nie pozwoli na rozwój roztoczy oraz grzybów. Posiada on także system kanalików, dzięki czemu powietrze bez problemu przepływa. Powoduje to, że dziecko nie poci się, zmniejsza to także ryzyko powstawania potówek. Wybierając odpowiedni materac, mamy pewność, że zapewnimy naszemu dziecku zdrowy i komfortowy sen oraz wpłyniemy na prawidłowy rozwój kręgosłupa.

Urządzasz pokój dziecięcy? Sprawdź sklep internetowy polskiego producenta ATB Meble